SAHİP ÇIKMAYI ÖĞRENİYORUZ

09.06.2017, 13:14
Zeytinliklerin imara açılmasını öngören tasarı tepkiler doğrultusunda geri çekildi. Son yıllarda hükümetin zeytinciliğe yönelik hamlelerine toplumun farklı kesimlerden sesler yükseldiğini ve hükümetin de bu durumlara kayıtsız kalmadığını görmek sevindirici. Zeytin ve zeytinyağı konusunda toplumumuzun bilinci tartışılabilir ancak hassasiyeti artık tartışılamaz bir hâl aldı. Bu tablo zeytin ve zeytinyağına hem gönül hem de emek verenler için oldukça umut verici.
TASARININ ÇEKİLMESİYLE HERKES KAZANDI
Demokrasi ne yazık ki çoğunluğun veya çoğunluk temsilcilerinin isteklerinin yerine getirildiği bir yönetim biçimi olarak biliniyor; oysa ki demokrasi bu kadar basit ve acımasız bir siyasi mekanizma değil. Demokrasinin en önemli kriterlerinden biri çoğunluğun veya çoğunluğu temsil edenlerin azınlığa karşı tutumu. Çoğunluğun her düşüncesi doğru olmayacağı gibi, çoğunluk gibi düşünmeyenlerin de hakları korunmalı ve sesleri dinlenmeli. Demokrasi aslında azınlıkların (çoğunlukta olmayanların) varlığını da garanti altına alan bir çatı. Zeytin sahalarıyla ilgili tasarının geri çekilmesi aslında demokrasi çarklarının nasıl çalışması gerektiğini ortaya koyan önemli bir örnek.
Tasarının geri çekilmesiyle hükümet tarafından kamuoyuna “size dinliyoruz ve hassasiyetinize saygı duyuyoruz” mesajı verildi. Tasarıya tepki gösteren sokaktaki sıradan insanından, zeytin üreticisine kadar tüm paydaşlar ise seslerini doğru biçimde çıkardıklarında hedeflerine ulaşabileceklerini gördü.
Tüm bunları bir kenara koyarsak, bu süreçte iki “marka” öne çıkarak dikkat çekti; Tarkan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi.
MEGA YILDIZ NE DEMEKMİŞ GÖRDÜK
Tarkan’ın sanatçı kişiliği, kariyeri, topluma kattığı değer tartışılabilir. Beyefendiyi beğenirsiniz veya beğenmezsiniz; değerlendirme kişiden kişiye değişir. Ancak tasarıya karşı yaptığı açıklamayla tasarıya muhalefet eden kitlenin sesi olduğu bir gerçek. Açıklaması bir bakanın medya karşısında cevap verme ihtiyacı hissetmesini sağladı.
Medyanın Tarkan’ı “mega yıldız” olarak adlandırmasının boş yere olmadığını birlikte anlamış olduk.

Bunları da sevebilirsiniz