ZEYTİNYAĞI İLE SAÇ BAKIMI

Şüphesiz ki zeytinyağının bütün faydalarını henüz keşfedebilmiş değiliz. Sofralarımıza lezzet katana zeytinyağı, mono doymamış yağ asitleri bakımından oldukça güçlü olduğu için pek çok antinflamatuar (iltihapla savaşan) etkiye de sahip. İçeriğindeki besinler, vitaminler ve antioksidanlar ile yüzyıllarda güzellik reçetelerinde yer alan zeytinyağının kanıtlanmış faydalarını sizin için derledik:

1. Saçlarınızın güçlenmesini sağlar: İnce telli saçlarınızdan şikayetçiyseniz saçlarınızı daha fazla nemlendirmek için zeytinyağını kullanabilirsiniz. Özellikle kuru saçları yumuşatmak ve parlatmak konusunda zeytinyağının üzerine yok. Bazı şampuanlarında zeytinyağlı ifadesi ile içeriği tanımlanan bu ürünlerin amacı da saçlarda parlaklığı ve nemi sağlamaktır.

2. Sizi kepeklerinizden kurtarır: Saçlarınızı yıkarken zeytinyağı kullanmak kepeklerinizi büyük oranda azaltır. Saçlarınızı yıkarken saç diplerine zeytinyağı ile masaj yapmanız ve taramanız yeterli olacaktır.

3. Kırık uçları azaltır: Saçlarınız kırıldıkça kestirmek yerine saçlarınızın uçlarına zeytinyağı uygulayarak kırıklardan kurtulabilirsiniz.

4. Doğal bir saç kremidir: Saçlarınıza saç kremi yerine zeytinyağı ile bakım yaparak parlak ve ipek gibi saçlara sahip olabilirsiniz. Zeytinyağının içeriğindeki maddeler saçlarınızın elektriklenmesini azaltır ve daha pürüzsüz bir görünüm oluşturur.

Saçlarınızda zeytinyağını nasıl mı kullanacaksınız?

Zeytinyağını çok az ısıtarak saçlarınıza ve diplerine uygulayın ve 15 dakika kadar saçınızda bekletin. Gece yatmadan önce uygulayarak sabaha kadar saçınızda bekletmeyi de tercih edebilirsiniz. Bu durumda saçınızın etrafına bir havlu sarmayı unutmayın. Daha sonra saçlarınızı kendi şampuanınızla yıkayarak arındırın.

Saçlarınızın daha hızlı uzaması için de zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Bunun için de hazırlanması gereken formül oldukça basit. Bir yumurta sarısını bir kaç damla limon suyu ve yarım su bardağı zeytinyağını ile iyice çırpın. Saç derinize 15 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın ve sonrasında 30 dakika kadar duş bonesi takılı bir şekilde bekletin. Hemen sonrasında da saçınızı yıkayın. Sonuca gerçekten şaşıracaksınız.

Zeytinyağını bir besin olarak tüketmenin yanında bakım ürünü olarak da kullanmanın tarihten bu güne bilinen uygulamalarını günümüz ürünlerinde de içeriğine dikkat etmediğimizden kullandığımızı bilmiyor olabiliriz. Hayatımızın pek çok noktasında olan bu iksir, dokunduğu her noktaya sağlık getirmektedir.