ZEYTİN AĞACIMA DOKUNMA

“Zeytin ağacıma dokunma” diyorsan bir imza da sen at!

“Tarihten de eskidir” der Artun Ünsal, hakkında koca bir kitap yazdığı “Ölmez Ağaç”tan bahsederken. Antik çağlardan bu yana insanoğluna meyvesiyle besin kaynağı olmuş, büyük emekle çıkarılan yağıyla sağlık ve güzellik kaynağı olmuştur. “Zeytinin eşsiz meyvesinden çıkarılan yağ önce gecelerimizi aydınlattı, mabetlerimizi kutsadı, ruhumuzu rahatlattı, sonra saçlarımızı, cildimizi güzelleştirdi, vücudumuzu ovdu geliştirdi ve temizledi, mutfağımızın baş tacı oldu” diye devam eder anlatmaya.

Hayatımıza böylesine değer katan, tüm kültürlerde barışın ve dostluğun simgesi olabilmiş bu kıymetli varlığın buna iyiliğine biz nasıl cevap verdik peki? 2014 yılında Yırca’da kesilen 6 bin ağaca 2016 yılında bir otoyol için 700 bin tane daha ekleyerek. Şimdi bizden bile eski tarihi olan bu değerli hazine bambaşka bir tehlike ile karşı karşıya. 17 Mayıs’ta Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından hazırlanan rapor sonucunda hükümetin TBMM’ne sunduğu yasa tasarısına yürürlüğe girdiğinde dekar başına en az 15 ağaç bulunmayan yerler artık “zeytinlik” olarak kabul edilmeyecek. Dahası zeytinlikler kurul kararıyla yatırıma da açılabilecek. Oysa yasanın dekarda en az 150 ağaç olmayan parseller istimlak edilecek şekilde çıkması  daha anlamlı olurdu.

Dünya Bankası verilerine göre 250 milyona yakın zeytin ağacına ev sahipliği yapan, her yıl 170.000 ton zeytinyağı üretilen ve  zeytinyağından her yıl 2 milyar TL katma değer ile 230.000 ailenin zeytin tarımı ile uğraştığı, ülkemiz elindeki hazinelerden birini daha göz göre göre kaybedecek?

Zeytindostu Derneği’nin change.org’da başlattığı ve doğaya karşı işlenen bu suça “dur” demeyi hedefleyen kampanyaya bir imza atarak siz de bu yasaya karşı harekete geçebilirsiniz. Hedef 1 milyon imza!

Kampanyaya katılmak için tıklayın: https://www.change.org/p/zeytin-ağacıma-dokunma