YARDIMIZI İSTİYORUZ

Bir köy pazarı, Köylü amcalar ve teyzeler ürünlerini getirmişler, hepsi organik, hepsi doğal ve taze hepsi o sabah toplanmış, zeytinyağı da kendi fabrikasında taze toplanmış zeytinlerden sıkılarak, önceden su veya başka bir sıvı için kullanılmış plastik kaplarda kapakları da sıkıca kapatılmış bidonlarda tüketime sunulmuş şekli ile yer alıyorlar.

Raflarda etiketli ve üretim ruhsat numarası – ürün bar kodu olan yağlara bakarken fiyat etiketlerini nasıl karşılaştırdığımızı ve ürün etiketine bile bakarak içeriklerini incelediğimizi düşünüyorum da, köy pazarı bir başka güven veriyor sanki…

Pazarlık yapmak bile köy pazarı olunca ayıp geliyor insana, raftaki ürün ise indirim yada promosyon yapmadıkça hele ki sene sonu kampanyasına rastlamıyorsa cazip bile gelmiyor.

Bu yazımızda aslında tüketiciyi bilgilendirmek amacını güderken başka bir doğrulama için de yönlendirici olmak isteriz. Hiç köy pazarında teyzemize  zeytinyağının mesela; Birinci natürel mi? ya da soğuk sıkım mı? daha olmadı natürel sızma mı olduğunu sorduk mu? Depolama sıcaklığının kaç derece olduğunu? sıkılan zeytinlerin cinslerini? hasıl hasat edildiğini ve hasattan kaç gün sonra sıkımının yapıldığını? hele ki en önemlisi asidinin kaç olduğunu? hadi sorun, lütfen sorun ve ne olur duyduğunuzu da bizimle de paylaşın ve burada yayınlayalım….

Bir de hazır takipçilerimize bir ricada bulunmuş iken, zeytinyağına satıcılar tarafından verilen ürün adlarını da bu işi ticari olarak yapanlara soralım belki Türk Gıda Kodeksini okumalarına da yardımcı olursunuz, terimlerin süsü ile ürüne değer katmak yerine kodeks tanımlarına göre ürünlerimizi karşılaştırmamız ve etiketlerindeki tanıtım kelimelerini doğru seçmemizin ne kadar önemli olduğunu hatırlatmış oluruz diye düşünüyoruz.

Merak ettiğimiz kelimeler ve o ürünün kodeksindeki tanımı ; soğuk sıkım, taş baskı, ilk yağ, ayak yağı, zeytin sütü, süper baskı, burun yağı, kara yağ, çift sızma…

hadi bulun, bilin ve bize yazın.

Zeytin Dergisiyle Sağlıklı Günlere…