TÜKETİCİ VE SORUMLULUK

Bu yazımızda Türkiye’de adı olsa da; fonksiyonu ve kanunlardan destek alan yetkili kuruluşların ne kadar önemli olduğundan bahsederek en canlı örnek olarak Kaliforniya Zeytinyağı Konseyi’nden (California Olive Oil Council) bahsedeceğiz.

Zeytinyağı kullanımını teşvik etmek amacıyla kurulmuş ve bu bağlamda eğitim sosyal yardım ve sertifikalı ürün konusunda hizmet veren konsey en yüksek kalitedeki standartları korumak konusunda hizmet vermektedir 400’den fazla zeytin ve zeytinyağı üreticileri hizmet sağlayıcıları perakendeciler ve sektörün destekçilerinden oluşan üyesi vardır Kaliforniya bölgesinde zeytinyağı üretimi yapanların %90’ı bu konsey üyesidir. 1998 yılında kurulmuş olan bu konsey 2015 yılında 300’ün üzerindeki zeytin yağı için sertifika vermiş olup  ilk kez zeytinyağı tadım panelini de kurulduğu yıl yapılmıştır.

Bilindiği üzere Kaliforniya bölgesi zeytinin anavatana değildir; verimli arazilerin üzüm bağları ve zeytincilikle değerlendirmesi sonucu Kaliforniya zeytinyağında artık dünyada adı duyulan bilinen ve ABD’deki tüketimi destekleyen bir ürün haline gelmiştir. 2015 yılı itibariyle toplam 142.000 dönümlük zeytin tarım alanı mevcuttur bu sayıya 2020 yılına kadar 3500 dönüm daha ilave edilecektir. Ayrıca bölgede 75 ayrı cins zeytin tarımı yapılmaktadır.

2014-2015 hasat sonunda yaklaşık 9100 ton ekstra virgin yağ elde edilmiştir. Bu rakam 2013-2014 hasatında 12.900 ton civarındaydı. Bu tamamen sert mevsim döngüsünden kaynaklanan üretimin azalmasındandır. Bölgede zeytin hasatı ve tarımı tamamen mekanik otomasyon ile yapılmaktadır. Bu alan içerisinde yapım aşamasında olanlarla birlikte yaklaşık 40 adet zeytinyağı işleme tesisi mevcuttur. Web sitesinde be etkinliklerinde zeytin ve yağı üreticileri ile ürünlerini de tanıtımı yapmaktadırlar. Konsey kendi üyelerine ait satış yapan firmaların da web siteleri ile iletişim bilgilerini yayınlamaktadır.

sektorel_guven_merkezleri

Sonuç olarak, kanun yapıcılara tavsiye olabilecek “Sektörel Güven Merkezleri” kurulması ve ürünlerin, test sonuçlarının etiketlerde yazılması yanı sıra, özel bir mühür/damga ile desteklenmesi resmi olarak uygulanmalıdır. Tüketicilerin de artık her ürün  etiketini inceleyerek, sektörel güven merkezinin onay mühürünü görerek, satın alma bilinci ile davranmaları gerekmektedir. Bölgesel güven merkezi oluşturacak bölge üreticilerinin kalite denetim arzusunu, ticari güvene dönüştürmelerini Zeytin Dergisi olarak bekliyoruz.