RİVYERA ZEYTİNYAĞI NE KADAR DOĞAL

Zeytinyağı bilinen diğer yağlardan daha sağlıklıdır kavramı tartışmasız doğrudur. Ancak elde edilirken oluşan ısı, sağlık değerlerinin kaybolmamasına sebep olur 37 °C’den itibaren artan sıcaklıklar zeytinyağınızın bozulmasına sebeptir. Doğallığından uzaklaşır ve fenolik bileşenlerini kaybetmeye başlar. Rafine yağlara bakacak olursak mısırözü ve ayçiçek benzeri yağların elde edilmesinde 200 °C dereceden yüksek sıcaklıklar kullanılır ki toprak ayrıştırıcılar ile ağartıcılar uygulandığında yağın tadım olarak ne olduğunu anlamak mümkün olamaz.

Rivyera Zeytinyağı, doğal zeytinyağı ile rafine işleminden geçmiş zeytinyağının karışımından meydana gelmiş bir yağdır. İtalyanlar tarafından geliştirilmiş olan yağ cinsidir. Rivyera zeytinyağının tadılacak kadar özelliği olmadığından ucuz fiyat ile ağır metal ambalajlar ile satışa sunulmaktadır. Zeytinyağı çeşitlerini bilmeyenlere mahsus olarak bazı rivyera zeytinyağlarının fiyatları neredeyse doğal zeytinyağına yakın düzeydedir.

Pirinadan ikinci sıkım olarak elde edilen bozulmuş ve aitliği yüksek zeytinyağlarının sağlığa zarar vermesi sebebiyle, rafinasyona tabi tutulması gerekmektedir. Rafinasyon işlemi sırasında yüksek ısıya maruz kalan rafine yağlar içerisindeki fenolik bileşenleri yitirdiğinden %10–20 civarında natural zeytinyağı ilave edilerek koku ve tat olarak zeytinyağına benzetilmektedir.

Maalesef doğal ve doğrudan tüketilebilen zeytinyağının bu hali tamamen atıkların dönüşümü ve kullanılabilir hale getirilmesi için yapılan karışımdan başka bir şey olmayan Rivyera zeytinyağları doğal zannedilerek kullanılmaktadır. Pirina sıkımından elde edilen yağların kimyasal sanayi ürünü olarak kullanımının sağlanması için gerekli düzenlemelerin yapılması şarttır.

Gıda kodeksinde Rivyera zeytinyağı (Olive Oil – Pure) “Naturel zeytinyağı ile rafine zeytinyağı karışımından meydana gelen ve özellikleri natürel zeytinyağı ile rafine zeytinyağı arasında değişen ve serbest yağ asitliği, oleik asit cinsinden her 100 gramda 1,5 gramdan fazla olmayan yağ” olarak tanımlanmaktadır.

Asitlik değerinin geniş olarak tanımlanmış bu cins yağları doğal zeytinyağı tüketimi yapan veya zeytin tarımı ile uğraşan ailelerin mutfaklarında bulamazsınız. Natürel sızma zeytinyağları doğal olarak üretildiğinden her yemekte kullanılmasını sağlık açısından önemle tavsiye ederiz. Kızarmalar gastronomi açısından faydalı olmadığından zeytinyağında da pişirilse öneremeyiz. Bu konuda ancak zeytinyağının dumanlanma ısısının yüksek olduğu (210 °C) yani yanmadığını en yüksek kızartma işleminin de 180-190 °C olduğundan hareketle pahalı da olsa zeytinyağının kullanımını tavsiye ederiz. Diğer yağlara kıyasla zeytinyağı ısıl işlemden en az etkilenen bir yağdır.

Rivyera zeytinyağları yukarıda belirttiğimiz koşulları ucuzlatma anlamında bir ürün gibi görünse de Zeytin Dergisi olarak tavsiyemiz doğal özelliği bu kadar değerli olan bir kutsal hediyeyi sağlığımız için kullanmamızdır. Maliyet olarak da lütfen bu yazımızın sonunda aile bütçenizdeki yıllık zeytinyağı tutarını hesaplamanız ve toplam bütçe içerisinde zeytinyağı tüketimine geçmeniz halinde ne kadar artacağının değerlendirmenizi öneririz. Sağlık giderlerinizin beslenme bozukluğuna bağlı olarak artacağını da karşılaştıracak olursanız zeytinyağının ne kadar ucuz bir hediye olduğunu da kabul edersiniz diye düşünüyoruz.