OLIV TECH 2017

Zeytin Dergisi olarak Oliv Tech 2017 fuarına ziyaret ettik. Orta ve küçük ölçekli zeytin ve zeytinyağı sektöründeki üretici firmalar, bağlı oldukları belediye, birlik, oda, derneklerin kiraladıkları büyük sayılabilecek standlarda yer almışlar ve her biri bir masa yada raf ölçüsünde bir alanda ziyaretçilerine ürünlerini sunuyorlardı. Ana oyuncu sayılabilecek, pazara hakim, marka değeri oluşmuş firmalar da kendi standlarında yer almışlardı.

İzfaş tarafından organize edilen Oliv Tec fuarının internet sayfasını ziyaret ettiğinizde “7. Zeytin, Zeytinyağı, Süt, Süt Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı” ifadesini görürsünüz, ancak fuarda süt mamulleri üreten birkaç firmayı görünce aklımıza ya sektörün ekonomik kriz içerisinde olduğu ya da fuarın yeterince katılımcıyı toplamak için tanıtılmadığı ve organizasyonun yetersiz olduğu geliyor.

İzmir merkezli bir fuar olduğundan şehrin her yerinde bu fuarın duyurulması adeta bir rüzgar gibi esmesi gerekiyor ki cumartesi günü birkaç yüz ziyaretçi yerine binlercesi, ürünleri tanımak, tüketici bilincinin artmasını sağlayacak belki de  ihtiyaçlarını temin edebilecekleri bir etkinliğe koşmuş olsunlar. Yunanistan özellikle zeytin sektöründe yıldız ülke iken bu ülkeye makine ve ekipmanları satışı konusunda halen yeterli olmadığımız aşikardır. Bu fuar aslında Yunanistan Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü’nün ana tedarik ekseni olabilecek kadar uygun konumdadır. Havayolu şirketleri ile de fuar döneminde Kuzey Afrika benzeri hedef ülkelerden özel uçuş talep edilebilir. Hiçbir şey için geç değil fuar çıktıları üzerinden nerede hata yaptık sorgusu çalıştırılacak olur ise seneye başka bir çalışma ile fuar yaygın ve coğrafi olarak uluslar arası niteliğe kavuşabilir.

Fuarın en gözde çalışması olarak Oil Bar dikkatimizi çekti. Her üreticinin ürünü bu barda ziyaretçilere tanıtlıyor ve tadımları yaptırılıyor. Zeytin ve peynir için de aynı yöntemin olmasını dileriz, aynı anda ve mekanda farklı ürünleri denemek kıyaslama adına önemli olsa gerek. Fuarda bazı firmalar ürün tadımlarını kendi standlarında yapsalar da bu konu her firma tarafından yapılmıyor. Fuar etkinliklerinin okullara da yönlendirilmesi gelecekteki tüketici karakterini oluşturacak bilgi ortamına dönüşecektir. Okul öğrencilerin fuara ziyareti veya okullara fuar detaylarını bilgilendirmek ilgiyi artıracaktır. ZEYTİNYAĞI TADIM ATÖLYELERİ kapsamında 1,5 saat süren tadım eğitimleri ve sonunda sertifika verilmesi amacına uygun bir çalışma ancak aynı çalışmanın fuar öncesi ve sonrasında bölgesel faaliyetlere dönüşmesi ve okullarda bile bu çalışmanın sürdürülmesi sağlıklı ürünlerin kullanımını yaygınlaştıracaktır.

Sektörün makina üreticileri tam donanımlı olarak fuarda yer almışlardı. Aslında kuzey Afrika’da zeytin tarımına yapılan yeni yatırımlar ile Ortadoğu’daki güney sınır komşularımızda savaş bittiğinde makina sektörümüzde patlama olacağına inancımız tamdır. Bugünden bir strateji belirleyip süreçleri planlamalı ve uygulamalıyız.

Her ne kadar eleştirsek ve önerilerimizle de desteklesek de OLIV TECH 2017’nin öncekilerden daha iyi olan durumu için destek olan ve çalışanlara teşekkür etmeyi Zeytin Dergisi olarak bir borç biliriz.