OILPULSE İLE VERİMLİLİK

Oilpulse zeytin hücrelerine verilecek elektrik ile şoklanması sonucunda yağ verimliliği artıracak teknolojik bir buluş olarak yakın bir gelecekte üretici firmaların kullanımına girecektir. Avrupa Topluluğu fonları ile finansmanı desteklenen araştırma projesinin sahibi Berlin Teknik Üniversitesi yetkilisi Matthias Schulz tarafından yapılan açıklamada, tam olgunlaşmamış meyve hücrelerine verilen akım ile gözenekler tam olarak açıldığından yağ verimliliği daha fazla olmaktadır.

zeytin_dergisi_oil_pulse

Proje kapsamında 2011 yılında İspanya Malagón’da pilot tesis kurulmuş ve sanayi uygulamalarındaki yüksek kapasitelere de uygulanabilmesi çalışmaları yapılmaktadır. Bu sonuca erişilmesi adına pek çok test ve analiz yapılması gerekmektedir. Ama çalışmalar şimdiden şunu göstermektedir ki tam olarak uygulandığında daha sağlıklı olduğu bilinen ekstra virgin zeytinyağı üretiminde ciddi bir artış sağlayacaktır. Bu teknolojinin en önemli özelliği mevcut üretim tesislerinde ısı kullanımı yok edeceğinden ciddi bir enerji tasarrufu sağlayacak olması ile mekanik sıkımı yapılan diğer yenilebilir sıvı yağlar ile bio-diesel üretiminde de kullanılabilecek olmasıdır.

Bu projenin önemi, 2 milyon ton üretimi olan bir üründe 800.000 kişinin çalışmasıdır. Projenin topluluk içerisinde araştırma ve sanayi ortağı ülkeleri İtalya, İspanya ve Türkiye’dir.

Kaynak <https://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/en/news/innovative-technology-simplify-extraction-olive-oil>