EXPOLIVA 2017 BAŞLIYOR

Uluslararası Zeytinyağı ve İlgili Sanayiler Fuarı Expoliva 2017 bu yıl 10-13 Mayıs tarihleri arasında İspanya’nın Jaén kentinde düzenleniyor. Bu yıl 18. kez düzenlenen fuar, önceki yılın da teması olan “Zeytin Manzaraları, İnsanlığın Mirası” ile başlıyor.

İlk yıllarından itibaren giderek artan ziyaretçi ve katılımcı şirket sayısı ile büyümeye devam eden fuarda, her yıl düzenli olarak katılan zeytinyağı ve zeytinyağı teknolojisi üreticileri ürünlerini ve hizmetlerini tanıtıyor. Fuar İspanyol katılımcıların yanı sıra İtalya, Portekiz, Fransa, Fas, Yunanistan, Brezilya ve Arjantin’den de pek çok zeytinyağı ve zeytinyağı teknolojisi üreticisini ağırlıyor.

Programında pek çok farklı aktivite yer alan fuar bu yıl da dolu dolu geçecek gibi görünüyor. Fuarda katılımcılar farklı bölgelerden gelen dünyanın en iyi zeytinyağlarını tatmanın yanı sıra canlı yemek pişirme gösterilerini izleme ve zeytinyağı sektörünün önde gelen isimlerinin alanlarıyla ilgili güncel bilgileri paylaşacakları oturumlara katılma fırsatı da bulacaklar. Ayrıca fuar kapsamında düzenlenecek olan 18. Bilimsel – Teorik Sempozyum’da da dört ayrı forum gerçekleştirilecek. “Zeytinyağı Turizmi”, “Zeytin Sanayisi, Teknoloji ve Kalite”, “Zeytin Tarımı ve Çevresel, Ekonomik ve Sosyal Etkileri” başlıkları altında düzenlenecek forumlara katılmak için önceden kayıt yaptırılması gerekiyor. Katılımcılar Expoliva 2017’nin web sayfasından bu forumlar ile ilgili daha detaylı bilgi edinebiliyor.

Son olarak fuar kapsamında ayrıca yılın en iyi ürünlerine her yıl olduğu gibi ödülleri verileceğini de belirtelim. Bu yıl ödül verilecek kategoriler En Kaliteli Ekstra Virgin Zeytinyağı, En Başarılı İletişim Çalışması, Zeytinyağı ile Hazırlanmış En İyi Yemek, En İyi Stand Tasarımı ve En İyi Teknik İnovasyonlar olarak belirlenmiş olan ödül töreni 12 Mayıs günü saat 12.30’da gerçekleştirilecek.

Jaén için bu ticari bir fuardan çok daha fazlası olan Expoliva 2017 sayesinde bölge halkı zeytinyağı üretimi ve zeytinyağı teknolojisi konusunda sektörde önemli bir oyuncu olduğunu göstermeyi hedefliyor. Geçen yılın temasını koruyarak bölgedeki zeytinliklerinin değerini vurgulamayı hedefleyen organizasyon ekibi, bu sayede bölgedeki zeytinliklerin UNESCO İnsanlık Mirası adaylığı için yapılan çalışmalara da destek veriyor.