EDİTÖRDEN

MİLLİ SERVET ZARAR ETMESİN

Zeytinyağı alanında faaliyet gösteren işletmeler mükemmel hibe destekleri ile kurdukları zeytinyağı tesislerini, zeytinyağını üretiminin fıtratı gereği sadece yılda 3-5 ay çalıştırarak yeterli kar elde edemiyor. Bu durum büyük resme bakıldığında ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor, istihdam miktarının da düşük seviyede kalmasına neden oluyor.

Zeytinyağı alanında yatırım yapan işletmeler, tesislerini belirli bir sezona bağlı kalmayacak şekilde, 12 ay çalışacak biçimde kurgulamalıdır.

Bu doğrultuda önerilerimiz aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Mantar üretimi (istiridye veya klasik kültür mantarı):

Kayda değer bir altyapı yatırımı gerektirmeyen; sadece nem ve havalandırma gerektiren bir çadır yapı içerisinde bile yapılabilecek bir iş kolu. Her gün hasat yapılması da mümkündür.

Fıstık ve/veya ceviz işletmesi:

Fındık-fıstık üretimi zeytinyağı üretiminden daha az yatırım gerektir. Ancak Kabuk açma, kavurma ve paketleme sistemleri ile bilgi birikimi ve özen gösterilmesi gereken bir üretim konusudur.

Arıcılık/bal üretimi:

Bal üretimi mevsimlik bir iş kolu da olsa, tarımsal sektörde iş yapan her tesis için, eğer çevresi uygunsa, değerlendirilebilecek, yatırımı az olan bir iş koludur.

İncir işletmesi: Fırın ve paketleme gibi süreçler için yatırım gerektirir.

Yukarıda listelediğimiz iş kollarının tamamı için bir üretim destek hattı kurulmalıdır. Üzüm, elma benzeri sirke ile limon, nar ekşisi gibi ürünlerle de zeytinyağı tesislerinin verimliliği desteklenebilir.

Salamura zeytin, zeytinyağı ile birlikte kardeş ürün olarak değerlendirilmelidir. Zeytin salamurası ayrı bir yatırım gerektirir, ancak bu yatırımla prina yağ sıkımının da yapılabilmesi ve elde edilecek prinaların kurutularak yakıta dönüştürülmesi ise başka bir gelir kaynağı olacaktır.

Belirttiğimiz yatırımların gerçekleştirilmesi halinde tesislerin yıllık çalışma takvimi haritasını aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

investment_schedules

Özellikle zeytinyağı ve prina tesislerinde verimliliğin de ülkemizde dikkate alınmadığı bir başka kayıptır. Verimliliğin nasıl sağlanabileceğini anlatan yazımızı okuma için Zeytinyağı Fabrikasında Verimlilik sayfamızı okumanızı tavsiye ederiz. TIKLAYINIZ>>

Cevapla

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.