DÜNYA’DA ÜRETİM DÜŞTÜ

Uluslararası Zeytin Konseyi (International Olive Council) dünya zeytinyağı üretiminin çok hızlı düşğü manşeti ile 2016-2017 sezonunda toplam üretim miktarından %14 daha eksik ürün alınacağını duyurdu. IOC üyesi ülkelerin temsilcileri 22 – 25 Kasım 2016 tarihleri arasında Madrid’de yapılan18. toplantısında zeytinyağı üretimi, fiyatları ile genel piyasa eğilimleri üzerinde değerlendirmeler yaptılar.

Üretim miktarında en fazla kayıp %49 ile İtalya’da yaşanırken, %19 ile Yunanistan ikinci sırada yer almakta olup %6 oranında da düşüş ile İspanya dünyanın 3 ana aktörlerindeki durumu göstermektedir. 1,311.000 ton zeytinyağı rekoltesine sahip İspanya’da %6’lık bir üretim kaybı birkaç küçük üretici ülkenin değerine eş olmaktadır. Türkiye’de bu sezon rekoltenin %24 civarında artışla gerçekleşeceği düşünülmektedir. Bu yükseliş Mısır’da %8, İsrail’de %7, Arnavutluk’ta %5 olarak görülecektir. 

Dünya pazarı ile ticari olarak ilişkileri olan kuruluşlar Türkiye’de fiyatları artışa endeksli olarak düşük tutar iken özellikle %14 zeytinyağı üretiminin azaldığı bu dönemi bir fırsat olarak görerek ihracat faaliyetlerini artıracaklardır. Dışarıdaki talebin artması söz konusu olur ise Türkiye pazarında da zeytinyağı fiyatlarının artış kaydedeceği not edilmelidir. 

İspanya’da zeytinyağı fiyatları geçen yıla göre %10’luk bir artış ile Kasım ayı sonunda Ekstra Virgin zeytinyağı için 3,37€ (3,59$) seviyelerinde gerçekleşmiştir. Bu rakamlar aynı orantı ile İtalya’da 5,75€ (6,13$), Yunanistan’da 3,46€ (3,69$), Tunus’ta 3,68€ (3,93$) olarak fiyatlanmıştır. Dünyada zeytinyağı tüketiminin de %1 düşüş ile 2.904.000 ton olacağı değerlendirilmektedir. 

Dünya’da üretim seviyelerinde düşüşlerdeki sebepler haşere istilası benzeri zararlılar oluğu kadar kuraklık ve iklim değişikliğine neden olarak görülmekte ve 7-18 Kasım 2016 tarihlerinde Fas’ın Marakeş şehrinde yapılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında 22. toplantıyı yapan taraflar bilimsel olarak zeytin ağaçlarının karbon dengesine iyi yönde katkı sağladığı ve ağacın çevreye olumlu etkisi konuşulmuştur.

Kaynak : Olive Oil Times