DÜNYADA KİŞİ BAŞI ZEYTİNYAĞI TÜKETİMİ

Dünyada zeytinyağı tüketimi 1999’dan yılından bu yana 1.8 kat artmış durumda. 2015-16 sezonunda zeytinyağı tüketimi ise bir önceki yıla göre %4.6 daha fazla. Bu artışta en önemli katkı ise Uluslararası Zeytin Konseyi’ne üye olmayan ülkelerden geliyor.

Zeytinyağı tüketimi yapılan kampanyaların da etkisiyle Avrupa ülkelerinde 2 milyon tona yaklaşmıştı ancak bu ivmeyi koruyamadı ve yeniden düşüşe geçti. Avrupa Birliği içerisinde en çok zeytinyağı tüketimi, üretici ülkelerde gerçekleşiyor. İtalya hacim anlamında Avrupa ülkeleri arasında tüketimde lider konumunda ancak İtalya’da da zeytinyağı tüketimi 2006 yılından itibaren önemli oranda düşmeye başladı. 2014-15 sezonuna gelindiğinde İtalya’da zeytinyağı tüketimi 520.000 ton ise sınırlı kaldı. Bu son 20 yılda görülen en düşük oran.

 İspanya ve Yunanistan’da da durum pek farklı değil. 2006 yılında başlayan düşüş takip eden yıllardaki ekonomik krizlerin de etkisiyle hızlandı ve %22’lik bir azalma yaşandı. Zeytinyağı üretimi yapılan ülkelerde tüketim hızla düşerken üretici olmayan ülkelerde ise şaşırtıcı bir artış gözleniyor. Bu ülkelerde ortalama 200.000 ton zeytinyağı tüketiliyor. Dünya zeytinyağının %74’ünü üreten İtalya, Yunanistan ve İspanya gibi üretici ülkelerdeki düşüş kuraklık ve benzeri sebeplerle üretimde yaşanan azalma ve bunun sonucunda da fiyatlardaki ani yükselişlerle açıklanmaya çalışılıyor diyebiliriz.

 Ülke bazında zeytinyağı tüketim oranlarını inceleyecek olursak;

  • Yunanistan yaşanan büyük düşüşlere rağmen hala lider. Yıllık kişi başı zeytinyağı tüketimi 12.8 kg.
  • İspanya’da 11.3 kg olan kişi başı tüketim İtalya’da 10.5 kg, Portekiz’de 7.2 kg, Kıbrıs’ta 5.5 kg, Lüksemburg’da 3.2 kg, Malta’da 3 kg, Fransa’da ise 1.7 kg.
  • Türkiye’de zeytinyağı tüketimi konusunda son yıllarda önemli bir artış olmasına rağmen kişi başı tüketim 1.4 kg ile sınırlı kalıyor.
  • Lübnan, Ürdün ve Tunus’ta kişi başı tüketimin 3 kg’ın üzerinde olduğunu göz önünde bulundurursak bu oldukça az.
  • Uluslararası Zeytin Konseyi üyesi olmayan ABD’de ise kişi başı tüketim 0.9 kg. Ancak son yıllarda hızla artıyor. 

Kaynak: oliveoilmarket.eu

Yazan : Özge Akyel ÇELİKELLİ