DELİCE ZEYTİNİ VE YAĞI

Zeytinyağı yüzyıllar boyunca, gıda olduğu kadar şifa için tıbbi bir meyve olduğu bilinmektedir. Zeytinyağı içerisinde bulunan Oleocantal, oleacin ve oleuropein aglycon gibi fenolik bileşenler vücudumuzun çeşitli yerlerindeki savunma ve geliştirme hücrelerini destekler.

Bu bileşikler nedeniyle zeytinyağının antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu iddia ediliyor ve kardiyovasküler sistemi de koruyor. Yakın tarihli araştırmalar alzheimer hastalığından korunma üzerindeki etkisini inceliyor. Bilim adamları bazı kanser türlerine karşı savaşta zeytinyağı tüketmenin olumlu etkilerini araştırmaktadırlar.

Delice zeytini yağı da atalarımız tarafından da çok bilinen ve her evde bir öksürük şurubu şişesine doldurulan ve ilaç yerine saklanan korunan bir yağdır. Atalarımız bu yağa ÇORAL derlerdi, zeytinliği olan herkesin de evinde az da olsa bulunurdu. Aşılanmış zeytin ağaçlarından toplanan taneler ile karıştırılmazdı ve miktarı da az olduğundan özel olarak teknede ezilerek sıkılırdı. Toplanması zor, taneleri küçük ve verimliliği çok düşük bir meyve olması sebebiyle elde edilmesi de maliyetli ve delice zeytin yağhaneye gönderilmeye değecek miktarda da toplanamazdı. Verimlilik oranı olarak mevsim, bölge ve cinsine göre değiştiğinden 18 kg ile 35 kg arasında delice zeytininden 1 kg yağ elde edilmektedir. Aşılanmış zeytinlerde bu oran 3-7 kg. civarındadır.

Sindirim kolaylığı sağlar ve özellikle çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırır. Yaşlanma etkilerini azaltan ve doku yenileyen bu yağ aynı zamanda kireçlenmeyi de önler. Saç bakımı benzeri pek çok güzellik malzemelerinde de ana madde olarak kullanılan zeytinyağı ilk yıllarda aydınlatma için kullanılsa da iksirinin fark edilmesi ile cilt bakımı için de kullanılmaktadır.

Delice zeytin ağaçlarındaki zeytin meyvesi çeşitlerini sayfamızdaki resim geçişlerinde keyifle izlemenizi dileriz.