AH KEŞKE YAPSAK..!

Zeytin yetiştiricilerinin hasat öncesi dikkat etmesi gereken noktaları aşağıdaki şekilde özetledik.

Ürününüzün gelişimini yakından takip edin…!

 • Hasata 2 ay kala haşere ilaçlarını kullanmayın, kullandırmayın. Rüzgâr ile de olsa ilaçlama sırasında uçuşan öldürücü sıvılar, zeytinlerinizin üzerine yerleşir ve sağlığı tehdit eder.
 • Hasat esnasında kullanacağınız ekipmanları gözden geçirin. Elektrikli silkeleme ekipmanı kullanıyorsanız şarj durumunu, şarj ekipmanlarını; eğer manuel çırpma ile hasat yapacaksanız taraklarınızı, “zeytin sırığınızı” kontrol edin.
 • Sıkım yaptıracağınız fabrikadan randevu alınız. Maalesef ülkemizde randevu sistemi başlamadığından bu başlığın bir örnek olmasını diliyoruz. Sabahlara kadar zeytinin başında bekleyen bahçe sahipleri sabaha karşı yağını sıktırarak almaktadırlar.
 • Hasat yapacak ekibinize ve eğer ara depolama istasyonunuz olacak ise depo yerinize ulaşın;  takviminize göre onların işe başlayacakları planlamayı yapın.
 • Takviminize her gün için hava durumunu eklemeyi unutmayın. Özellikle hasattan önceki dönemde bir sonraki günü yakından takip edin, bu hasat takımlarının verimliliğini sağlayacaktır.
 • Zeytin hasat yeri ya da deponuzdan ürün nakliyatını nasıl yapacağını, yükleme ve indirme aşamalarında kullanılacak ekipman ya da iş gücünü de dikkate almayı unutmayın!
 • Zeytinlerin plastik kasalarla fabrikaya taşınması çok önemlidir, çuvallarda taşınan zeytinler ezilerek erken fermantasyona başlamaktadır, bu ise ürünün asit oranı da dahil pek çok özelliğinin yok olmasına sebep olmaktadır.
 • Eğer zeytinyağı tanklarınız yoksa temin edin varsa hasat edilecek rekolte ve çıkarılacak zeytinyağını dikkate alarak kapasitenizi planlayın en kötü koşullarda sıkım yapacak fabrikanın tanklarından rezervasyonunuzu yapın. Tanklarınıza sıkılmış yağın ne şekilde taşınacağını da düşünmüş olmalısınız.

zeytin_hasat

Hasattan birkaç gün önce;

 • Hasat ekibini uyarın.
 • Sıkım yapacak fabrikadan son teyit alın.
 • Nakliye sürecini gözden geçirin

Hasat yapılırken;

Hasat yerinde küçük ünitelerden büyük ünitelere zeytinlerin aktarımının yapılması ve dökme işlemi sırasında bir gözün takip etmesi faydalı olacaktır. Sıkım aşamasında zeytinlerin içerisinden çıkacak metal ya da cisimler fabrika ekipmanlarına zarar verecek ve işlerin aksamasına neden olacaktır. Ayrıca hasat sürenizi ve adam sayısını dikkate alarak işin tamamlanacağı süreyi belirleyin, birden çok müşteriye hizmet veren fabrikalar sizin ürün teslimatınıza kadar işsiz bekleyemez. Her zaman bir gecikme opsiyonunuz olsun.

Yağınız depolanmaya başladığında eğer şişelenecek ise şişe ve etiketlerin de bu aşamada zeytinyağı fabrikasında ya da dolum yapılacak yerde hazır olmasını sağlayın.

Biliyorum, bu yazı sadece bu sitede bulunacak, okuyacak olanların bir şekilde bilgi çağını yaşıyor olmaları gerekiyor, biz gene de görevimizi yaparak yapılması gerekenleri yazıyoruz. Birkaç çuval ürünü için çok emek harcamak yerine belki küçük bahçeler de bir gün hasatlarının toplu olarak bu tip bir organizasyon ile yapar.